PN18-8SLF-3K
Mfr.Part #
PN18-8SLF-3K
Manufacturer
Panduit Corporation
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 RED
Product Category :
Spade Connectors
Depth :
7.37mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length - Overall :
0.790 20.07mm
Terminal Gender :
FEMALE
Insulation :
Insulated
Length :
20.07mm
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
No
Packaging :
Reel
HTS Code :
Series :
Pan-Term®
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Feature :
Serrated Termination
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Factory Lead Time :
2 Weeks
Body Material :
Brass
Contact Finish :
Tin
Terminal Type :
Spring, Snap
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Contact Material :
Copper
Width :
7.366mm
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.145 (2.03mm ~ 3.68mm)
Wire Gauge :
18-22 AWG
Weight :
4.163978kg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Stud/Tab Size :
8 Stud
Tongue Inside Opening :
0.160 (4.06mm)
Package / Case :
Metal
Width - Outer Edges :
0.290 7.37mm