PN18-10LF-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PN18-10LF-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 RED
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Published :
Feature :
Serrated Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Stud/Tab Size :
10 Stud
Contact Plating :
Tin
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
18-22 AWG
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation :
Insulated
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Depth :
8.4mm
Length :
22.606mm
Mount :
Free Hanging
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Color :
Red
Length - Overall :
0.890 22.61mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Width :
8.38mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Material :
Copper
Series :
Pan-Term®
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Terminal Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)