PN18-10R-C
Mfr.Part #
PN18-10R-C
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #10
Product Category :
Ring Connectors
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
REACH SVHC :
No SVHC
FEMALE
Thickness :
0.032 0.81mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Terminal Type :
Circular
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Length - Overall :
0.880 22.35mm
Weight :
99.790321g
Color :
Red
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Stud/Tab Size :
10 Stud
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Free Hanging
Orientation :
Straight
Depth :
7.9mm
Length :
22.352mm
Published :
Width :
7.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire/Cable Gauge :
18 AWG