PN18-8LF-M
Mfr.Part #
PN18-8LF-M
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 RED
Product Category :
Spade Connectors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Type :
Spring, Snap
Stud/Tab Size :
8 Stud
Width :
7.37mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width - Outer Edges :
0.290 7.37mm
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Length - Overall :
0.890 22.61mm
Contact Finish :
Tin
Published :
Feature :
Serrated Termination
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
HTS Code :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge :
18-22 AWG
Packaging :
Bulk
Crimp
Tongue Inside Opening :
0.160 (4.06mm)
ECCN Code :
EAR99
Weight :
997.903214g
Color :
Red
Depth :
7.36mm
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
22.606mm