PN18-6RN-C
Mfr.Part #
PN18-6RN-C
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #6 CRIMP
Stock
378
In Stock :
378
Product Category :
Ring Connectors
Length :
19.558mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Thickness :
0.032 0.81mm
Color :
Red
Width - Outer Edges :
0.220 5.59mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Stud/Tab Size :
6 Stud
Depth :
5.6mm
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
18-22 AWG
Weight :
86.18255g
Terminal Type :
Circular
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Length - Overall :
0.770 19.56mm
Published :
2004
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
REACH SVHC :
No SVHC
Wire/Cable Gauge :
18 AWG