PN18-6LF-3K
Mfr.Part #
PN18-6LF-3K
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Published :
2010
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Series :
Pan-Term®
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Tin
Feature :
Serrated Termination
Terminal Type :
Spring, Snap
Length :
20.828mm
Mount :
Free Hanging
Tongue Inside Opening :
0.150 (3.81mm)
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Red
Terminal Gender :
FEMALE
Length - Overall :
0.820 20.83mm
Width - Outer Edges :
0.270 6.86mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Copper
Insulation :
Insulated
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge :
18-22 AWG
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.145 (2.03mm ~ 3.68mm)