PN18-14F-3K
Mfr.Part #
PN18-14F-3K
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #1/4
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Depth :
11.2mm
Terminal Type :
Standard
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Feature :
Butted Seam, Serrated Termination
Width - Outer Edges :
0.441 11.20mm
Length :
26.162mm
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.145 (2.03mm ~ 3.68mm)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Packaging :
Reel
Terminal Gender :
FEMALE
Tongue Inside Opening :
0.270 (6.86mm)