PM4HF8-M-DC12V
Mfr.Part #
PM4HF8-M-DC12V
Description
RELAY TIME DELAY 10MIN 3A 250V
Time Delay Relays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage (DC) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Series :
PM4H-F
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Published :
Throw Configuration :
DPDT
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Delay Time :
0.04 Min ~ 10 Min
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Socketable
Max Current Rating :
3A
Number of Pins :
8
Mount :
Flush, Socket, Surface Mount
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Function :
Off-Delay
Voltage - Supply :
12VDC