PM4HA-H-24V
Mfr.Part #
PM4HA-H-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TIME DELAY 500HRS 5A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Mounting Type :
Socketable
Weight :
100g
Max Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Throw Configuration :
DPDT
Min Operating Temperature :
-10°C
Mount :
Panel, Socket
Termination :
Circular
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Contact Material :
Silver
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
50°C
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Relay Type :
Mechanical Relay
Coil Voltage (AC) :
24V
Published :
Delay Time :
0.1 Sec ~ 500 Hrs
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Series :
PM4H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Voltage - Supply :
24VAC/DC
Coil Voltage (DC) :
24V