H3FA-B-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H3FA-B-DC24
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY TIME DELAY 60MIN 3A 250V
Stock
430
In Stock :
430
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Time Delay Relays
Mounting Type :
Through Hole
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Package / Case :
DIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
24VDC
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Mount :
PCB, Through Hole
Max Operating Temperature :
55°C
Published :
2008
Series :
H3FA
Relay Type :
Mechanical Relay
Circuit :
DPST-NO/NC (1 Form A and B)
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Min Operating Temperature :
-10°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Termination :
PC Pin
Number of Pins :
12
Function :
On-Delay
Delay Time :
0.6 Sec ~ 60 Min
Max Current Rating :
3A
Throw Configuration :
DPST, SPST
Weight :
15G
Coil Voltage (DC) :
24V