PM4HF8-M-AC240V
Mfr.Part #
PM4HF8-M-AC240V
Description
RELAY TIME DELAY 10MIN 3A 250V
Time Delay Relays
Number of Pins :
8
Mount :
Flush, Socket, Surface Mount
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Throw Configuration :
DPDT
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Mounting Type :
Socketable
Function :
Off-Delay
Series :
PM4H-F
Voltage - Supply :
200V~240VAC
Published :
Max Current Rating :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Delay Time :
0.04 Min ~ 10 Min
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Voltage (AC) :
240V