PLV1V560MCL1
Mfr.Part #
PLV1V560MCL1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V T/H
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm
Lead Pitch :
3.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Height :
9mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Capacitance :
56µF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.12 %
Type :
Polymer
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Series :
PLV
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
8mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.9A
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
392μA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
Voltage :
35V
Published :
2009
Datasheets
PLV1V560MCL1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLV1V560MCL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:35V, PLV1V560MCL1 pinout, PLV1V560MCL1 datasheet PDF, PLV1V560MCL1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLV1V560MCL1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLV1V560MCL1
56μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 29mOhm PLV Through Hole Polymer General Purpose