PLF1E220MCL7
Mfr.Part #
PLF1E220MCL7
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V T/H
Stock
393
In Stock :
393
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
19mm
PLF
Ripple Current (AC) :
1.8A
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Diameter :
8mm
Ripple Current :
1.8A
Height :
7mm
Published :
2009
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
275μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
3.5mm
Datasheets
PLF1E220MCL7
Nichicon PLF1E220MCL7
22μF ±20% Radial, Can 0.276 7.00mm Bulk 50mOhm PLF Through Hole Polymer General Purpose