PLF1D820MCL2TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLF1D820MCL2TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 20V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
PLF
Polarity :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Type :
Polymer
Published :
Voltage - Rated DC :
20V
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Leakage Current :
328μA
Ripple Current @ High Frequency :
2.6A @ 100kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
82µF
Datasheets
PLF1D820MCL2TD
Nichicon PLF1D820MCL2TD
82μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Tape & Box (TB) 40mOhm PLF Through Hole Polymer General Purpose