PLE0E821MDO1
Mfr.Part #
PLE0E821MDO1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
410µA
Terminal Pitch :
3.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
HTS Code :
Series :
PLE
Ripple Current :
6.6A
Type :
Polymer
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.08 %
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Voltage - Rated DC :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
12mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
820µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Published :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
JESD-609 Code :
e4
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.6A @ 100kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Datasheets
PLE0E821MDO1
Nichicon PLE0E821MDO1
820μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 5mOhm PLE Through Hole Polymer General Purpose