PLD-60-1400B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLD-60-1400B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CC AC/DC 25-43V 1.4A
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Approval Agency :
CB, CE, ENEC
Power (Watts) :
60W
Type :
Constant Current
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current :
1.4A
Voltage - Output :
25V~43V
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Max Output Power :
60.2W
Series :
PLD-60 (60W)
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C~45°C
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output 1 :
43V
Voltage - Isolation :
3.75kV
Mount :
Screw
Output Power :
60.2W
Termination Style :
Wire Leads
Ratings :
IP42
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Efficiency :
86%
Height :
31.5mm
Max Input Current :
600mA
Topology :
AC DC Converter
Feature :
OTP, SCP
Current - Output 1 :
1.4A