PLD-16-1050A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLD-16-1050A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 12-16V 1.05A
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Mount :
Panel, Screw
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Power :
17W
Size / Dimension :
3.31Lx2.24W x 1.16 H 84.0mmx57.0mmx29.5mm
Voltage - Output 1 :
16V
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Type :
Constant Current
Number of Pins :
4
Height :
30.48mm
Series :
PLD-16 (16W)
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Current :
1.05A
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Isolation :
3.75kV
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Current - Output 1 :
1.05A
Termination Style :
Wire Leads
Ratings :
IP42
Approval Agency :
cURus
Weight :
190.000007g
Voltage - Output :
12V~16V
Voltage - Input (Max) :
135VAC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Input Current :
400mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
OTP, SCP
Efficiency :
84%
Number of Outputs :
1
Max Output Power :
16.8W