PLD-16-1400A
Mfr.Part #
PLD-16-1400A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-12V 1.4A
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Depth :
57mm
Efficiency :
82.5%
Mount :
Panel, Screw
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PLD-16 (16W)
Topology :
AC DC Converter
Number of Pins :
4
Voltage - Output 1 :
12V
Feature :
OTP, SCP
Current - Output 1 :
1.4A
Ratings :
IP42
Voltage - Input (Max) :
135VAC
Max Output Power :
16.8W
Voltage - Output :
8V~12V
Chassis Mount
Output Power :
16.8W
Size / Dimension :
3.31Lx2.24W x 1.16 H 84.0mmx57.0mmx29.5mm
Number of Outputs :
Power (Watts) :
17W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current :
1.4A
Max Input Current :
400mA
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Approval Agency :
cURus
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
29.5mm
Weight :
190.000007g
Voltage - Isolation :
3.75kV