PLD-40-500B
Mfr.Part #
PLD-40-500B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 45-80V 500MA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Series :
PLD-40 (40W)
Mount :
Screw
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Output 1 :
80V
Output Current :
500mA
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Ratings :
IP42
Voltage - Output :
45V~80V
Output Power :
40W
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
31.5mm
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Number of Outputs :
Max Output Power :
40W
Max Input Current :
350mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
OTP, SCP
Approval Agency :
CB, CE, ENEC
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Voltage - Isolation :
3.75kV
Efficiency :
88%
Type :
Constant Current
Current - Output 1 :
500mA