PLD-40-1400B
Mfr.Part #
PLD-40-1400B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CC AC/DC 17-29V 1.4A
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
MEAN WELL
Ratings :
IP42
Efficiency :
86%
Output Current :
1.4A
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Feature :
OTP, SCP
Max Input Current :
350mA
Voltage - Isolation :
3.75kV
Voltage - Output :
17V~29V
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
40.6W
Number of Pins :
4
Height :
31.5mm
Voltage - Output 1 :
29V
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Screw
Approval Agency :
CB, CE, ENEC
Power (Watts) :
41W
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Current - Output 1 :
1.4A
Series :
PLD-40 (40W)
Max Output Power :
40.6W