PLD-40-1050B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLD-40-1050B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 22-38V 1.05A
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Output Current :
1.05A
Approval Agency :
CB, CE, ENEC
Current - Output 1 :
1.05A
Power (Watts) :
40W
Max Output Power :
39.9W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Number of Pins :
4
Efficiency :
87%
Series :
PLD-40 (40W)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Outputs :
1
Voltage - Output :
22V~38V
Max Input Current :
350mA
Ratings :
IP42
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Topology :
AC DC Converter
Output Power :
39.9W
Type :
Constant Current
Mount :
Screw
Feature :
OTP, SCP
Height :
31.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output 1 :
38V
Size / Dimension :
5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Isolation :
3.75kV
Voltage - Input (Max) :
295VAC