PLB16F300A1/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLB16F300A1/AA
Manufacturer
Amphenol Positronic
Description
BACKPLANE
Manufacturer :
Amphenol Positronic
Product Category :
Specialized
Contact Gender :
Socket (Female)
Termination :
Solder
RoHS :
Details
Number of Columns :
Connector Style :
Power
Current Rating (Amps) :
Connector Usage :
Product Category :
Power to the Board
Contact Layout, Typical :
Mounting Angle :
Straight
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Positronic
Mounting Style :
Through Hole
Series :
PLB
Voltage Rating :
600VAC
Product Type :
Power to the Board
Subcategory :
Power Connectors
Number of Positions Loaded :
All
Color :
Blue
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Termination Style :
Solder Tail
Number of Positions :
16 Position
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2 Row
Datasheets
PLB16F300A1/AA
PLB Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Blue Flash 16 Position Positions Pitch: 0.197 (5.00mm) -55°C ~ 125°C Through Hole