PLB12F7000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLB12F7000
Manufacturer
Positronic
Description
CONN HSG 12POS F LARGE WIRE
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Positions :
12 Position
Number of Terminations :
2
RoHS :
Compliant
Contact Plating :
Tin
Subcategory :
Power Connectors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Pitch :
Diameter :
2.5 mm
Termination Style :
Crimp
Termination :
Axial
Current Rating :
Mount :
Axial, Through Hole
Product Category :
Power to the Board
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Bulk
Brand :
Amphenol Positronic
Max Power Dissipation :
250 mW
Series :
Number of Resistors :
1
Resistance :
133 Ω
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Product Status :
Active
Product Type :
Power to the Board
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Weight :
240.007063 mg
Power Rating :
250 mW
Voltage Rating :
350 V
Contact Gender :
Without Socket Contacts
Max Operating Temperature :
155 °C
Radiation Hardening :
No
ELV :
Compliant
Tolerance :
0.1 %
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Film, Thin Film
Length :
7.1882 mm
Datasheets
PLB12F7000
PLB12F7000 datasheet pdf and Unclassified product details from Amphenol stock available at Xinshop
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM