PK40FG160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PK40FG160
Manufacturer
Sansha Electric
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR MODULE 1600V 40A
Manufacturer :
Sansha Electric
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Technology :
Si
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
870A, 950A
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
62 A
Voltage - Off State :
1.6 kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA
Brand :
SanRex
Package :
Tray
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Structure :
Series Connection - All SCRs
Tradename :
SanRex
Johnson Controls
Product Status :
Active
Packaging :
Tray
Product Type :
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
Module
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)