PK110FG80
Mfr.Part #
PK110FG80
Manufacturer
Sansha Electric
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR MODULE 800V 110A
Manufacturer :
Sansha Electric
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Tradename :
SanRex
Sanrex-Sansha Electric Manufacturing
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Off State :
800 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Technology :
Si
Product :
Thyristor Power Modules
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Non-Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA
Package / Case :
Module
Series :
PK
Brand :
SanRex
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2740A, 3000A
Mounting Style :
Screw Mounts
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
172 A
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Package :
Tray
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3 V
Type :
Thyristor / Diode
Packaging :
Tray
Current - On State (It (AV)) (Max) :
110 A