PIC18LF45K42-E/PT
Mfr.Part #
PIC18LF45K42-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Low Power Mode :
yes
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of I/O :
36
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Microchip
Has ADC :
8-bit Microcontrollers - MCU
On Chip Data RAM Width :
8
Number of Timers :
7
Bit Size :
8
Supply Current-Max :
18mA
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
64MHz
Base Part Number :
PIC18LF45K42
PWM Channels :
Base Product Number :
PIC18LF45
Number of Terminations :
44
Number of I/Os :
36 I/O
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
DAC Channels :
Number of External Interrupts :
3
Terminal Pitch :
0.8mm
Length :
10mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packaging :
Tray
Width :
10mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DAC Resolution :
5 bit
Program Memory Type :
Flash
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
16
RAM (words) :
Format :
FIXED POINT
DMA Channels :
Series :
PIC® XLP™ 18K
Terminal Form :
Gull wing
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3V
Package :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Integrated Cache :
No
Clock Frequency :
64MHz