PIC10F200-I/MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10F200-I/MC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Core Size :
8-Bit
Interface :
USB
RoHS :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
PIC10F200
Memory Type :
Flash
Data Bus Width :
8B
Speed :
4MHz
Max Frequency :
4 MHz
Access Time :
4 µs
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/Os :
4
Program Memory Size :
384B 256 x 12
Connectivity :
Core Processor :
PIC
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Width :
3 mm
Pin Count :
8
Data Converters :
Height :
0.88 mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Power Supplies :
2.5/5V
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
3
CPU Family :
PIC
Microchip
Core Architecture :
Published :
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
Memory Size :
384B
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Supply Voltage :
2 V
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Packaging :
Tube
Brand :
REACH SVHC :
No SVHC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Supply Voltage :
5.5 V
Product :
MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Tradename :
Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
Peripherals :
POR, WDT
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® 10F
Number of Programmable I/O :
4
Frequency :
4MHz
Max Operating Temperature :
85 °C
ROM (words) :
256
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2 mm
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
On Chip Program ROM Width :
12
Has ADC :
Device Core :
PWM Channels :
Max Power Dissipation :
800mW