PIC18LF452-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF452-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Number of A/D Converters :
1
Number of Pins :
44
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
40MHz
Data Converters :
A/D 8x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of ADC Channels :
8
Number of I/Os :
34 I/O
Frequency :
40MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
44
Base Product Number :
PIC18LF452
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
4
Number of PWM Channels :
2
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Microchip
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package :
Tray
Watchdog Timer :
yes
Tradename :
PIC
Has ADC :
Access Time :
40 μs
Interface Type :
I2C, MSSP, PSP, SPI, USART
8
Package Type :
TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Core Size :
8-Bit
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product :
MCU
Pin Count :
Packaging :
Tray
Height :
1.05mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Processor :
Length :
10.1mm
Oscillator Type :
External
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
256 x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Pitch :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 8x10b
Width :
10.1mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
34
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Flash
Memory Size :
32kB
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
4.5V
Base Part Number :
PIC18LF452
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Package / Case :
44-TQFP
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Lead Free :
Lead Free
Series :
PIC® 18F