PIC18LF4410-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF4410-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Oscillator Type :
Internal
Power Supplies :
2/5.5V
Speed :
40MHz
Number of Pins :
44
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC18LF4410
ECCN Code :
3A991.A.2
8-Bit
Watchdog Timer :
yes
Length :
8mm
Bit Size :
8
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of I/O :
36
Number of Timers/Counters :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
CPU Family :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tube
Memory Size :
16kB
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Type :
Flash
Access Time :
40 μs
Data Converter :
A/D 13x10b
Data Bus Width :
8B
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Core Processor :
PIC
Frequency :
40MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Series :
PIC® 18F
Height Seated (Max) :
1mm
Data Converters :
A/D 13x10b
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
44
Terminal Position :
QUAD
Device Core :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
PIC18LF4410
Pin Count :
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA