PIC18F46K20-E/P
Mfr.Part #
PIC18F46K20-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Number of I/O :
35
Tube
Number of PWM Channels :
2
DAC Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Number of A/D Converters :
1
Has ADC :
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
REACH SVHC :
No SVHC
Speed :
48MHz
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Series :
PIC® XLP™ 18K
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
1W
Base Part Number :
PIC18F46K20
Mounting Style :
Through Hole
Supply Voltage :
3V
Number of Bits :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Base Product Number :
PIC18F46
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Microchip
Length :
53.213mm
Data Converter :
A/D 14x10b
PIC
DMA Channels :
Number of Programmable I/O :
36
RoHS :
Details
Core Processor :
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Brand :
Mount :
Through Hole
Frequency :
64MHz
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Mounting Type :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
14.732mm
Pin Count :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
4.953mm
CPU Family :
Memory Size :
64KB
RAM Size :
3.8K x 8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converters :
A/D 14x10b
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
14 Channel
Number of I/Os :
36 I/O
Datasheets
PIC18F46K20-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K20-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Base Part Number:PIC18F46K20, Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC18F46K20-E/P pinout, PIC18F46K20-E/P datasheet PDF, PIC18F46K20-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K20-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.