PIC18F4685-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F4685-E/PT
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 44TQFP
Stock
75
In Stock :
75
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Supply Voltage :
4.5 V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
1K x 8
8B
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency :
40MHz
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Width :
10mm
CPU Family :
PIC
Published :
2007
Max Operating Temperature :
125 °C
Package :
Tray
Number of ADC Channels :
11
Height :
1.05mm
Memory Type :
Flash
Base Product Number :
PIC18F4685
Watchdog Timer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
96KB 48K x 16
Package / Case :
44-TQFP
Number of I/Os :
36 I/O
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.8mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
44
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microchip
Packaging :
Tray
Speed :
40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Base Part Number :
PIC18F4685
Pin Count :
Number of SPI Channels :
1
Tradename :
Max Frequency :
40 MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
ROHS3 Compliant
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Series :
PIC® 18F
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
5V
Core Processor :
Max Power Dissipation :
1W
Power Supplies :
5V
Length :
10mm