PIC18F4682T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4682T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
Series :
PIC® 18F
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Memory Type :
Flash
Base Product Number :
PIC18F4682
DMA Channels :
No
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Frequency :
40 MHz
Number of Timers/Counters :
4
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC18F4682
Terminal Pitch :
0.65mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Length :
8mm
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
44
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
On Chip Program ROM Width :
16
Min Supply Voltage :
4.5 V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
80KB 40K x 16
Number of Programmable I/O :
Radiation Hardening :
Has ADC :
PWM Channels :
8B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ECCN Code :
3A991.A.2
Max Supply Voltage :
5.5 V
Memory Size :
80kB
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Max Operating Temperature :
85 °C
Bit Size :
8
Speed :
40MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
40MHz