PIC18F4680-H/PT
Mfr.Part #
PIC18F4680-H/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Internal
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
4
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Number of Terminations :
44
Pbfree Code :
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Pitch :
0.8mm
Base Product Number :
PIC18F4680
Tradename :
PIC
RoHS :
Details
Package :
Tray
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Frequency :
25MHz
Data Bus Width :
8B
DMA Channels :
No
Operating Supply Voltage :
5.5V
Package / Case :
44-TQFP
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1.2mm
RAM Size :
3.25K x 8
On Chip Program ROM Width :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Speed :
25MHz
Length :
10mm
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of Pins :
44
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Series :
PIC® 18F
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Base Part Number :
PIC18F4680
Number of I/Os :
44 I/O
Surface Mount :
Lead Free :
Lead Free
EEPROM Size :
1K x 8
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
64KB
Max Power Dissipation :
1W