PIC18F45Q10-E/P
Mfr.Part #
PIC18F45Q10-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Microcontrollers
Supply Voltage :
3V
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Tradename :
PIC
Surface Mount :
No
Number of Timers/Counters :
4 Timer
36
Screening Level :
TS 16949
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Flash
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Package :
Tube
Length :
51.7525mm
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Height Seated (Max) :
6.35mm
Bit Size :
8
Width :
15.24mm
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supplier Device Package :
40-PDIP
Core Processor :
PIC
Clock Frequency :
64MHz
Interface Type :
LIN, I2C, Serial SMBus, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
DAC Channels :
yes
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Terminations :
40
PWM Channels :
yes
Oscillator Type :
Internal
On Chip Program ROM Width :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Style :
Through Hole
DAC Resolution :
5 bit
Terminal Pitch :
2.54mm
Speed :
64MHz