PIC18F45K50-E/MV
Mfr.Part #
PIC18F45K50-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
Brand :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
On Chip Program ROM Width :
16
Program Memory Type :
Flash
HTS Code :
Supply Voltage :
3V
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Frequency :
48MHz
Published :
Number of Terminations :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
No
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Interface Type :
I2C, SPI
ROM (words) :
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converter :
A/D 25x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Converters :
A/D 25x10b
Product Status :
Active
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Form :
NO LEAD
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
EEPROM Size :
256 x 8
RAM Size :
2K x 8
Factory Lead Time :
15 Weeks
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
QUAD
Length :
5mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
0.4mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
PWM Channels :
Bit Size :
8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
48MHz
Additional Feature :
IT ALSO OPEARTES IN 16MHZ AT 2.3V MIN SUPPLY
Series :
PIC® XLP™ 18K
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC18F45K50
Number of ADC Channels :
25
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Height Seated (Max) :
0.55mm