PIC18F45K22-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F45K22-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 30x10b
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
32kB
REACH SVHC :
No SVHC
Tradename :
PIC
Frequency :
48MHz
RoHS :
Details
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
PWM Channels :
yes
Number of ADC Channels :
30
Height :
1.05mm
Packaging :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Ethernet Channels :
Number of Pins :
44
Family Name :
PIC18F
CPU Family :
PIC
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Terminations :
44
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Watchdog Timer :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Number of SPI Channels :
2
Factory Lead Time :
5 Weeks
Package :
Tray
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Length :
10mm
Number of Programmable I/O :
36
Width :
10mm
Number of UART Channels :
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
1.5K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Published :
Number of I/O :
35
Number of I/Os :
36 I/O
Core Processor :
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 30x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Microchip
Base Product Number :
PIC18F45
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
7
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pbfree Code :
Series :
PIC® XLP™ 18K
Pin Count :
Package Type :
TQFP
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Part Number :
PIC18F45K22
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Size :
8-Bit
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Radiation Hardening :
No
Number of I2C Channels :
2
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
Instruction Set Architecture :
RISC
Datasheets
PIC18F45K22-E/PT
Microchip Technology PIC18F45K22-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K22-E/PT Overview
PIC18F45K22-E/PT Features
The PIC18F45K22-E/PT is packed with features that make it ideal for a wide range of applications. It includes 32KB of flash memory, a broad operating voltage range from 1.8V to 5.5V, and a high-performance 8-bit processor. Additional functionalities encompass enhanced EEPROM memory, multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and USART, which are essential for modern connectivity solutions. It also supports up to 35 I/O pins, providing ample flexibility for interfacing with other peripherals and devices.