PIC18F4585-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F4585-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Microchip
Number of A/D Converters :
1
Density :
384 kB
Pin Count :
44
Package / Case :
44-TQFP
Speed :
40MHz
Package :
Tray
Series :
PIC® 18F
Memory Size :
48kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Rad Hardened :
No
Operating Temperature Classification :
Industrial
Frequency :
40MHz
# I/Os (Max) :
44
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of UART Channels :
Mounting :
Surface Mount
Data Bus Width :
8B
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bit Size :
8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Length :
10mm
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Base Product Number :
PIC18F4585
CPU Family :
PIC
Programmable :
yes
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Total Internal Ram Size :
3.25KB(kB)
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC18F4585
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers - General Purpose :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Instruction Set Architecture :
RISC
Width :
10mm
Number of ADC Channels :
11
RAM Size :
3.25K x 8
Number of SPI Channels :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
RoHS :
Details
Program Memory Type :
Flash
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Number of Ethernet Channels :
4
Clock Freq :
Termination :
SMD/SMT
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
Data Converter :
A/D 11x10b
Data Converters :
A/D 11x10b
Core Size :
8-Bit
Number of Bits :
8
Package Type :
TQFP
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature (Max) :
85C
Family Name :
PIC18F
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
1W
Qualification :
Number of I/Os :
44 I/O
Power Supplies :
5V
Core Processor :
PIC
Mounting Type :
Device Core :
Device Core Size :
8(b)
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Access Time :
40 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tradename :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Number of I2C Channels :
Height :
1.05mm