PIC18F458-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F458-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Supply Voltage :
4.5V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Access Time :
40 μs
Product Status :
Obsolete
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tray
Number of I/O :
33
Max Power Dissipation :
1W
Interface Type :
I2C, SPIC, USART
Pin Count :
44
JESD-609 Code :
e3
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
EEPROM Size :
256 x 8
Length :
10mm
CPU Family :
PIC
RAM Size :
1.5K x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Device Core :
PIC
Width :
10 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
40MHz
Power Supplies :
5V
ROHS3 Compliant
Microchip
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Package / Case :
44-TQFP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
1.2mm
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Product :
MCU
Published :
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Has ADC :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tray
Watchdog Timer :
Supply Current-Max :
50mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Number of I/Os :
33 I/O
Core Processor :
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Base Part Number :
PIC18F458
Tradename :
DMA Channels :
Oscillator Type :
External
Terminal Form :
Gull wing
Height :
1 mm
Speed :
25 MHz
Number of Timers/Counters :
4
Data Bus Width :
8B
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Size :
32kB
Number of ADC Channels :
8 Channel
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
PWM Channels :
Number of Terminations :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Base Product Number :
PIC18F458
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converter :
A/D 8x10b
Series :
PIC® 18F
Data Converters :
A/D 8x10b
Core Size :
8-Bit
Terminal Pitch :
0.8mm