PIC18F4539T-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F4539T-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
8B
Min Operating Temperature :
-40°C
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
Package / Case :
44-TQFP
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
40MHz
Max Supply Voltage :
5.5V
Memory Size :
24KB
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
A/D 8x10b
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Programmable I/O :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Architecture :
PIC
Series :
PIC® 18F
Package :
Tape and Reel (TR)
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Flash
Number of Pins :
Max Frequency :
40MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Product Status :
Obsolete
Frequency :
40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
32
Min Supply Voltage :
4.2V