PIC18F4439-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4439-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Packaging :
Tray
DAC Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 18F
Program Memory Size :
12KB 6K x 16
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Pitch :
0.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
5V
Supply Current-Max :
25mA
Number of Terminations :
44
PWM Channels :
yes
Product Status :
Obsolete
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Pbfree Code :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
CPU Family :
PIC
Has ADC :
RAM Size :
640 x 8
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
3
Frequency :
40MHz
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
16
Number of Pins :
44
Pin Count :
Data Converters :
A/D 8x10b
Length :
10mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
JESD-609 Code :
e3
Bit Size :
8
Core Processor :
PIC
Number of I/O :
32
Base Part Number :
PIC18F4439
Core Size :
8-Bit
Package / Case :
44-TQFP
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
Memory Size :
12kB
Base Product Number :
PIC18F4439
Package :
Tray
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
5V
Watchdog Timer :
Datasheets
PIC18F4439-E/PT
Microchip Technology PIC18F4439-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4439-E/PT Overview
PIC18F4439-E/PT Features
This MCU unit comes packed with features that enhance its utility in complex embedded systems. It operates at a maximum frequency of 40 MHz, providing a fast processing environment for time-sensitive applications. The PIC18F4439-E/PT also supports a wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V, accommodating various power supplies and reducing design complexity. Additional features include 256 bytes of EEPROM, 768 bytes of RAM, multiple communication interfaces like SPI, UART, and I²C, and specialized peripherals such as PWM outputs and analog-to-digital converters (ADCs).