PIC18F27Q43-E/SS
Mfr.Part #
PIC18F27Q43-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Stock
136
In Stock :
136
Microcontrollers
Product Status :
Active
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Number of I/Os :
25 I/O
Supplier Device Package :
28-SSOP
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
64MHz
RAM Size :
8K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flash
Series :
PIC® XLP™ 18F
Number of I/O :
25
EEPROM Size :
1K x 8
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
PIC18F27
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Datasheets
PIC18F27Q43-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F27Q43-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC18F27Q43-E/SS pinout, PIC18F27Q43-E/SS datasheet PDF, PIC18F27Q43-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F27Q43-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.