PIC18F2480-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F2480-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
EEPROM Size :
256 x 8
Family Name :
PIC
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of ADC Channels :
8
Access Time :
40 μs
Base Part Number :
PIC18F2480
Factory Lead Time :
13 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Microchip Technology / Atmel
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Pins :
28
DMA Channels :
No
Density :
128 kb
Package :
Tube
PIC
Device Core :
Number of PWM Channels :
1
Series :
PIC® 18F
Lead Free :
Lead Free
Width :
6mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
6mm
28
Pbfree Code :
yes
Number of Timers/Counters :
4
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Qualification :
Height :
950μm
Data Converter :
A/D 8x10b
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Pin Count :
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
40MHz
Package Type :
QFN
Has ADC :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mount :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Number of I/Os :
25 I/O
Number of I/O :
25
Microchip
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
40MHz
Data Converters :
A/D 8x10b
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC18F2480
Core Processor :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
CPU Family :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
1W
Memory Size :
16kB
Supply Voltage :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
5V