PIC18F2450T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F2450T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
1W
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 10x10b
Product :
MCU
RAM Size :
768 x 8
Number of I/Os :
23 I/O
Interfaces :
USART/USB
Data Converters :
A/D 10x10b
RoHS :
Details
Base Part Number :
PIC18F2450
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Has ADC :
28
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Frequency :
48MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Base Product Number :
PIC18F2450
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Factory Lead Time :
13 Weeks
Access Time :
48 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
10 Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface Type :
EUSART, USB
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
23
Series :
PIC® 18F
Mount :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Connectivity :
UART/USART, USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
6mm
Interface :
UART, USART, USB
ROM (words) :
PWM Channels :
yes
Device Core :
Terminal Pitch :
0.65mm
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
6 mm
Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
16
Height :
0.88 mm
Speed :
48MHz