PIC18F2320-E/SP
Mfr.Part #
PIC18F2320-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SPDIP
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC18F2320
CPU Family :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Frequency :
25MHz
PWM Channels :
yes
ROM (words) :
Length :
34.67mm
ECCN Code :
EAR99
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Watchdog Timer :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Power Supplies :
5V
Data Converter :
A/D 10x10b
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Package :
Tube
Number of Pins :
28
RAM Size :
512 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
PIC
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Factory Lead Time :
7 Weeks
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 18F
Height Seated (Max) :
4.06mm
Number of Terminations :
28
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width :
8B
Speed :
25MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Pin Count :
Core Size :
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC18F2320
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Product Status :
Active
Bit Size :
8
Data Converters :
A/D 10x10b
Access Time :
40 μs
Has ADC :
Mounting Type :
Through Hole
DAC Channels :
No
Pbfree Code :
Operating Supply Voltage :
5V
Device Core :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Max Power Dissipation :
1W
On Chip Program ROM Width :
16
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Size :
8kB
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Current-Max :
10mA
Number of I/O :
25
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
5
Mount :
Through Hole
Published :
Datasheets
PIC18F2320-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2320-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18F2320, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC18F2320-E/SP pinout, PIC18F2320-E/SP datasheet PDF, PIC18F2320-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2320-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F2320-E/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2320-E/SP Overview
PIC18F2320-E/SP Features
The PIC18F2320-E/SP microcontroller is packed with features that enhance its utility in complex digital environments. These include a comprehensive set of I/O and peripheral interfaces, built-in analog-to-digital converters, PWM outputs, and serial communication capabilities that support SPI, I2C, and USART interfaces. The device is also capable of up to 10 MIPS performance at 40 MHz, providing the computational power needed for task-intensive applications. Enhanced power management features ensure optimal efficiency, making it suitable for low-power and energy-sensitive applications.