PIC17C43-33I/P
Mfr.Part #
PIC17C43-33I/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
40-PDIP
RoHS :
Details
Interfaces :
SCI/USART
Min Supply Voltage :
4.5 V
Brand :
Number of Bits :
Max Frequency :
33 MHz
Length :
52.2mm
Height :
4.064mm
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
DAC Channels :
No
Tradename :
Max Operating Temperature :
85 °C
EEPROM Size :
RAM Size :
454 x 8
Base Part Number :
PIC17C43
Has ADC :
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Width :
13.97mm
Number of Pins :
40
Data Bus Width :
8B
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
4
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bit Size :
Package :
Tube
Speed :
33MHz
Packaging :
Tube
Access Time :
33 μs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Device Core :
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
33MHz
Memory Type :
OTP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Oscillator Type :
External
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Number of USB Channels :
Pin Count :
40
Number of Terminations :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface Type :
SCI, USART
Number of PWM Channels :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
8kB
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
CPU Family :
Connectivity :
UART/USART
Product :
MCU
Number of I/Os :
33 I/O
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Product Number :
PIC17C43
Number of I/O :
33
Terminal Position :
Dual
Mounting Style :
Through Hole
Interface :
SCI, UART, USART
Microchip
Max Power Dissipation :
1W
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
Core Processor :
Datasheets
PIC17C43-33I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC17C43-33I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Base Part Number:PIC17C43, Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:40, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC17C43-33I/P pinout, PIC17C43-33I/P datasheet PDF, PIC17C43-33I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC17C43-33I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.