PIC16LF819-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF819-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC16LF819
Data Converters :
A/D 5x10b
Frequency :
10MHz
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Number of Timers/Counters :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
I2C/SPI
Series :
PIC® 16F
Number of Pins :
28
Number of I/O :
16
Terminal Position :
QUAD
CPU Family :
PIC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Min Supply Voltage :
2 V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Supply Voltage :
5.5 V
EEPROM Size :
256 x 8
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
RAM Size :
256 x 8
Radiation Hardening :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of ADC Channels :
5
Number of I/Os :
16
Data Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Pin Count :
28
Width :
6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Core Architecture :
PIC
Connectivity :
I2C, SPI
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Supply Current-Max :
2.8mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ROM (words) :
Supply Voltage :
3V
Tradename :
Max Frequency :
20 MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
yes
Device Core :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Watchdog Timer :
yes
Number of I2C Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
PIC16LF819
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
3.5kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
1
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Programmable I/O :
Data Converter :
A/D 5x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Published :
Package :
Tube
Product Status :
Active
Brand :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mount :
Surface Mount
Microchip
Max Operating Temperature :
85 °C
Speed :
10MHz
Length :
6mm