PIC16LF818T-E/SS
Mfr.Part #
PIC16LF818T-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Lead Free
Access Time :
20 μs
Number of Pins :
20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
16
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tape and Reel (TR)
Connectivity :
I2C, SPI
Product Status :
Obsolete
Interface :
I2C, SPI
EEPROM Size :
128 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
10MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Series :
PIC® 16F
Data Converter :
A/D 5x10b
Frequency :
10MHz
Base Part Number :
PIC16LF818
RAM Size :
128 x 8
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Core Architecture :
Base Product Number :
PIC16LF818
Core Processor :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converters :
A/D 5x10b
Supplier Device Package :
20-SSOP
Program Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16LF818T-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16LF818, PIC16LF818T-E/SS pinout, PIC16LF818T-E/SS datasheet PDF, PIC16LF818T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.