PIC16LF726-E/ML
Mfr.Part #
PIC16LF726-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Details
Core Architecture :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Data Converters :
A/D 11x8b
EEPROM Size :
Max Operating Temperature :
125°C
Max Frequency :
32kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
RAM Size :
368 x 8
Max Supply Voltage :
3.6V
Height :
0.88 mm
Mount :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
25 I/O
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Length :
6 mm
Data Converter :
A/D 11x8b
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Pins :
28
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Memory Type :
Flash
Min Supply Voltage :
2.3V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Width :
6 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Memory Size :
14kB
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Series :
PIC® XLP™ 16F
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Timers/Counters :
3
Base Product Number :
PIC16LF726
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
11 Channel
Frequency :
20MHz
Base Part Number :
PIC16LF726
Number of Programmable I/O :
25
Core Processor :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Speed :
20MHz