PIC16LF724-E/PT
Mfr.Part #
PIC16LF724-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Stock
89
In Stock :
89
Package :
Tray
Number of I/O :
36
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Data Bus Width :
8B
ROM (words) :
4096
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Brand :
Core Processor :
PIC
Width :
10 mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mount :
Surface Mount
Number of I/Os :
36 I/O
Terminal Pitch :
0.8mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Pin Count :
44
Number of ADC Channels :
14 Channel
Memory Size :
7kB
Speed :
20MHz
Terminal Form :
Gull wing
Height :
1 mm
ECCN Code :
EAR99
Supply Current-Max :
2.8mA
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
DAC Channels :
No
Length :
10mm
Base Part Number :
PIC16LF724
RAM Size :
192 x 8
Data Converter :
A/D 14x8b
Data Converters :
A/D 14x8b
No
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
44-TQFP
Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
20MHz