PIC16LF1936-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1936-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Flash
Instruction Set Architecture :
RISC
EEPROM Size :
256 x 8
Termination :
SMD/SMT
Package Type :
SOIC W
Speed :
32MHz
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Published :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Data Converters :
A/D 11x10b
Supply Voltage :
3.3V
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Operating Temperature (Max) :
85C
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Width :
7.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of SPI Channels :
1
CPU Family :
PIC
Number of I2C Channels :
1
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Max Frequency :
32 MHz
Density :
112 kb
Number of I/O :
25
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
8
DMA Channels :
No
Number of Timers - General Purpose :
5
Memory Type :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Watchdog Timer :
yes
Number of Programmable I/O :
35
Clock Freq :
Microchip
Programmable :
yes
Max Supply Voltage :
3.6 V
Supplier Device Package :
28-SOIC
Number of Terminations :
28
DAC Resolution :
5 bit
Max Operating Temperature :
85 °C
Product :
MCU
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Min Supply Voltage :
1.8 V
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Base Product Number :
PIC16LF1936
RAM Size :
512 x 8
# I/Os (Max) :
25
Radiation Hardening :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Timers/Counters :
5
Rad Hardened :
Data Converter :
A/D 11x10b
Core Architecture :
Data Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
11
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
JESD-609 Code :
e3
Number of Ethernet Channels :
Operating Supply Voltage (Max) :
Package :
Tube
Mount :
Surface Mount
Height :
2.35mm
Device Core Size :
8(b)
Number of I/Os :
25 I/O
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
RoHS :
Details
Number of PWM Channels :
Pbfree Code :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
17.9mm
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16LF1936
Brand :
Has ADC :
Power Supplies :
2/3.3V
Pin Count :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Core Processor :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Frequency :
32MHz
Memory Size :
14kB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Number of Pins :
Total Internal Ram Size :
512B(kB)
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
Product Status :
Active
Mounting :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Schedule B :
Supply Current-Max :
8mA
Device Core :
Family Name :
PIC16F
Number of UART Channels :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Datasheets
PIC16LF1936-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1936-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16LF1936, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, PIC16LF1936-I/SO pinout, PIC16LF1936-I/SO datasheet PDF, PIC16LF1936-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1936-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.